Veľké openingy majú v Narnii dlhoročnú tradíciu. Sú to príležitosti, keď sa môžeme stretnúť všetci spolu, celá školská komunita a niečo spolu zažiť, zdieľať, niečo nové sa dozvedieť. Tento rok sme sa rozhodli niektoré témy realizovať na 2.stupni zvlášť. Premýšľali sme, čo by mohlo byť pre našich druhostupniarov z hľadiska ich veku a záujmov príťažlivé. Tak vznikol projekt „Čajovne na galérii“, ktorá sa stala priestorom pre inšpiratívne stretnutia s inšpiratívnymi ľuďmi, priestorom pre témy, ktoré chceme otvárať. Niekoľko takýchto stretnutí už máme za sebou a je na ne výborný ohlas. Možno aj preto, že sa do organizácie i samotnej realizácie snažíme vťahovať aj našich študentov. Chceme, aby nápady prinášali aj oni, chceme, aby stretnutia pripravovali, aby pozývali hostí, aby debaty moderovali.
Jedným z prvých hostí našej Čajovne bol Tono Popovič, študentský líder Nežnej revolúcie a študenti Bilgymu, autori dokumentu PROJEKT 20, Hanka Bútorová a Jano Horváth. Debatovalo sa o období komunizmu v bývalom Československu, o roku 1989 a o 22-ročnej slobodnej ére, v ktorej žijeme. Tiež o tom, ako sa robí dokumentárny film, čo sa dá pri ňom zažiť, získať, aký je jeho odkaz pre nás všetkých.
Úspešný bol opening o vtipe a humore, o tom ako vtipkovať a pritom nezraňovať. Páni učitelia Jano Machajdík a Dušan Jurčo však hovorili o vtipkovaní celkom vážne. Veď aj Jiří Menzl hovorí : „Dělat humor, není žádná sranda!“ Humor totiž môže byť aj deštruktívny, znevažujúci. A o tom bola reč. Vyhlásená bola i súťaž o vtip originálny, ktorý neurazí, ale pobaví.
Na február sme si vybrali jednu z najkrajších tém, ak nie priam tú najkrajšiu. Hovorili sme totiž o LÁSKE! Pozvali sme tri páry v rôznom veku a debatovali o tom, ako sa láska mení v rôznych vzťahoch, v rôznych životných obdobiach. Pýtali sa naši tínedžeri a pýtali sa dosť. Čo vlastne láska je, ako sa dá spoznať, že ona alebo on, sú tí praví, ako vyzerali stretnutia zaľúbencov pred dvadsiatimi, či tridsiatimi rokmi. Čo je to, čo na sebe manželia obdivujú, čo si na sebe vážia. Čo im vzťah dáva, čím ich napĺňa, obohacuje. Tiež ako riešia problémy, krízy, čo im v tom pomáha. Bol naozaj zážitok to všetko počúvať : )
ZÁVISLOSTI, ktoré nám môžu obrátiť život hore nohami, boli témou debaty s hosťom Jakubom Kriškom. Hovorili sme o virtuálnom svete, o svete počítačových hier a internete. O riziku, že sa nám v ňom natoľko zapáči, až stratíme kontakt s tým prirodzeným. A odkaz pre nás všetkých? Vyhnúť sa akejkoľvek závislosti možno len tak, že jej jednoducho nedáme príležitosť.
V Čajovni zazneli aj iné zaujímavé témy. A mnohé ešte zaznejú. Tešíme sa na ne!
Viera Hojnošová