Občianske združenie Brána do Narnia cielene „zdivočuje“ areál petržalskej cirkevnej základnej školy Narnia tak, aby sa v ňom cítili dobre všetci: deti, dospelí aj malé tvory z ríše zvierat. Rozbehli projekt „Krok späť k biodiverzite“, ktorým vrátia na sídliskový pozemok rozmanitosť. Chcú slúžiť ako dobrý príklad pre ostatné sídliskové areály a zamedziť mohutneniu monokultúrnej pustatiny v mestách.
Od februára 2021 vidno v areáli aktivitu. Rodičia CZŠ Narnia cez víkendy a tiež niektoré rána, keď zavedú deti do školy, chytajú do ruky rýle a motyky a upravujú pozemok. Rodičia sa stretávajú v malých skupinkách, tak, aby dodržiavali aktuálne pandemické opatrenia. Sadia stromy a jedlé kríky, sejú a polievajú lúku a kladú bylinkové záhony.
V škole je od jej založenia silná tradícia spoločných brigád, no v minulosti našou prioritou bolo zkultivovať areál, tak aby sa tam mohli bezpečne pohybovať deti, a viac ako o diverzitu nám v tej dobe išlo o “upratanie” areálu. Na pozemku vznikol jednoliaty zelený trávnik, odkiaľ však zmizli pôvodní obyvatelia: jež, jašterica, rôzne druhy vtákov a hmyzu a podobne.
„V budovateľskom nadšení sme tu pred časom vytvorili monokultúrnu zónu, teraz sa musíme vrátiť o krok späť k biodiverzite.“ hovorí Zuzana Marcišová, vedúca projektu)
Teraz vrámci projektu „Krok späť k biodiverzite“ narnijskí rodičia vysádzajú pestrú zeleň a dokonca budujú aj jašteričie príbytky a domčeky a napájadlá pre vtáky. Budujú aj systém zberu dažďovej vody, tak aby vo vysychajúcim sídliskovom biotope nevyšla ani kvapka nazmar.
Priestor ožíva a do domčekov, záhonov a zákutí sa vracajú aj malí obyvatelia z ríše zvierat a hmyzu, ktorí by nemali chýbať ani na sídlisku.
Na prácach sa zúčastňujú aj žiaci CZŠ Narnia: pomáhajú pri brigádach, starajú sa o bylinkové záhony. To všetko monitoruje a zaznamenáva Klub mladých reportérov. O biodiverzite sa deti učia na hodinách, v rámci projektu dokonca vo vtáčích búdkach inštalovali fotopasce, pomocou ktorých budú pozorovať život vo vtáčích búdkach celkom zblízka. Deti si sami navrhujú aj vzdelávacie tabule, ktoré sa osadia na pozemku školy.
„Veríme, že sa nám podarí dokázať, že sa na sídliskách oplatí rušiť monokultúrnu pustatinu, sadiť stromy a a nastoliť zmier a rovnováhu medzi rastlinami, živočíchmi a ľuďmi, ktorí tu žijú.“ hovorí Ľubica Noščáková, učiteľka v CZŠ Narnia a vedúca Klub mladých reportérov.
OZ Narnia v spolupráci so CZŠ Narnia plánuje postupne pretvoriť celý areál na zelenú oázu: v závislosti od nazbieraných finančných prostriedkov na pozemok školy umiestnia prírodné ihrisko, vytvorené z prírodných prvkov a modulácie terénu. Takisto je v výhľade aj zelené parkovisko, snáď raz aj zelená stena a zelená strecha, ktoré budú udržovať tepelnú stabilitu a prirodzenú vlhkosť prostredia.
Projekt je financovaný Nadáciou Všeobecnej úverovej banky za príspevku CZŠ Narnia.
Viac info: Miroslava Molnár Ľachká, 0915 891 342, branadonarnie@gmail.com
sadíme lúku
Zakladáme ovocný sad