Objavujme svoje zdroje
Každý z nás disponuje vnútornou silou, mechanizmami, ktoré nám pomáhajú zvládať náročné situácie počas života. Túto silu získavame skúsenosťami od detstva.
Pre deti je dôležité môcť sa o niečo v sebe oprieť, keď je im ťažko – nedarí sa im v škole, s kamarátmi, majú strach, je im smutno.
Využime prázdninový čas aj na to, aby sme deťom umožnili hľadať v čom sú dobré, čo ich baví, k čomu ich to ťahá, pri akej činnosti im srdce poskočí. Nech skúšajú čo najviac činností doma aj vonku. Varenie, pečenie, práca s drevom, hlinou, šitie, vyšívanie, splavovanie, skúšanie hudobných nástrojov, fotenie a všeličo iné. Niečo z toho sa môže stať práve tým, čomu sa začnú hlbšie venovať a podrží ich to v ťažkých chvíľach. A nezabúdajme o tom s deťmi hovoriť.
Čítanie
Ako povzbudiť čitateľské zručnosti počas prázdnin? Môžete sa zapojiť do Prečítaného leta. Prinášajú tipy na knihy pre rôzne vekové kategórie pre jednotlivé prázdninové týždne. Všetky zážitky si deti môžu zaznamenať do prázdninového kalendára.
Ako sa zapojiť do prečítaného leta
Pre deti je dôležitý čas, ktorý spolu pri knihách strávite. Ich motivácia k čítaniu bude rásť, a to aj napriek ťažkostiam, ktorým musia pri osvojovaní si čítania čeliť. Napriek tomu, že Vaše deti čítať už vedia, čítajte im aj Vy! Radi Vás budú počúvať! Zopár tipov, ako si užiť spoločné chvíle pri čítaní:
Prečo je dôležité čítať deťom nahlas
Zapojiť sa môžete aj do našej školskej Letnej výzvy. Fotky, ktoré akokoľvek súvisia s čítaním môžete počas leta posielať na adresu citatelska.vyzva@narniaba.sk – už sa na ne tešíme!
TIPY NA KNIHY pre začínajúcich aj pokročilých detských čitateľov:
Odporúčania na knihy od ArtForum – Artforum – Knihy ku koncu školského roka
Na podporu čítania s porozumením pracovné listy pre 1.-4.ročník: Tajomstvá sveta – Raabe
Odporúčania na knihy od Martinus – Knihy pre prvákov, Knihy pre začínajúcich čitateľov
Letné číslo detského časopisu Bublina – zamerané na knihy a čítanie – Bublina č.17
A pre rodičov PRVÁKOV:
Nebojte sa vrátiť ku starým detským knihám, kde je veľa ilustrácií a málo textu. Vaše dieťa bude mať pozitívny zážitok z otočenia každej prečítanej stránky a zdolania celej knihy. Sú to dôležité čitateľské úspechy.
Ak by ste už zabudli, aké náročné tie začiatky vlastne sú:
Ako sa deti učia čítať a ako im v tom pomáhať
Pracovný zošit pre prvákov, ktorí v začiatkoch nácvik čítania potrebujú viac podporiť:
Ako sa žirafa Karolína učila čítať (pracovný zošit)
Grafomotorika
Rozvoju grafomotoriky a jemnej motoriky rúk môžete prispieť aj pohybom vonku – preliezkami, stromami, hrou s pieskom, kameňmi. Deti potrebujú rozcvičiť celé telo, prispeje to aj k tomu, aby sa im ľahšie písalo.
Cvičiť môžete aj rôznymi pracovnými listami, napríklad zo série Kuliferdo.
Kuliferdo – Jemná motorika a grafomotorika
Písanie
Ak by ste chceli cez prázdniny cvičiť Comenia Script:
Matematika
Ak by ste radi cvičili cez leto matematiku, skvelou možnosťou je denný letný tábor Hejného metódy:
Indícia – Detský letný tábor Hejného metódy
Zážitky
Zaznamenať si zážitky môžu deti napríklad aj do takýchto prázdninových denníkov:
Tu je zopár tipov, čo by Vaše deti mohli s Vami cez prázdniny zažiť:
Čo by mali deti zažiť, kým vyrastú?
2. stupeň: Online priestor
Uvedomujeme si, že prázdniny sú obdobie, v ktorom deti trávia viac času v online svete. Existuje množstvo rád, ako sprevádzať dieťa na internete (v prílohe nájdete pár konkrétnych tipov), no radi by sme upriamili Vašu pozornosť na dve z nich :
1. Vyhraďte deťom čas a priestor, počas ktorého nebudú „online“(napríklad 1hod. po zobudení, 1hod. pred spánkom)
2. Rozprávajte sa s deťmi, ako trávia čas na internete. Spýtajte sa ich, čo ich naposledy prekvapilo, čo nahnevalo, aké je ich obľúbené video alebo akého influencera momentálne sledujú. Tento rozhovor Vám môže ponúknuť lepší vhľad do toho, čím žije Vaše dieťa.
Program
Tu sú nápady na ozvláštnenie bežného prázdninového týždňa. Veríme, že Vás to inšpiruje a budeme sa tešiť na fotky z Vašich spoločných zážitkov.