Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

Čo sa udialo v roku 2021 a nedávne zmienky v médiách

Keď sme minulý rok získali od Nadácie VÚB Envirogrant, možno sme ani nedúfali, ako výrazne pozitívne pretvorí areál.

https://srdcovky.nadaciavub.sk/deti-potrebuju-rozne-ihriska-ich-rodicia-vytvorili-prirodne-ostrovy-uprostred-petrzalskeho-sidliska/

 

Projekt biodiverzity podporila aj Nadácia mesta Bratislavy a takto o našom aj ďalšom projekte písali v magazíne in.ba.

http://www.inba.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=600185&id=4992

 

Areál Narnie v Petržalke sa postupne mení na miesto plné biodiverzity. V súčasnosti sa ako združenie snažíme pretvoriť areál tak, aby slúžil deťom zo školy, obyvateľom a obyvateľkám z okolia, a zároveň aby bol čoraz viac biodiverzitný. Vysádzame stromy, kríky, trvalkové záhony a motýlie lúky.

Stromy poskytnú potravu a útočisko vtákom, kríky zas jaštericiam či ježom. Motýlie lúky a trvalkové záhony budú lákať hmyz, ktorý ich opelí. Všetky rastliny vyberáme tak, aby rešpektovali lokálne prostredie a aby boli suchoodolné.

Zároveň vytvárame ihrisko s prírodnými prvkami. Veľká šmykľavka bude osadená na navŕšený kopec, pieskoviská sú vytvorené v jamách a na balansovanie slúžia drevené pne položené naprieč dierami v zemi. Kríky sme vysadili do tvaru labyrintu, v ktorom sa deti budú môcť už o rok či dva skrývať. Kúsok ďalej máme zasadené jedlé kríky a ovocné stromy. Zachytávame dažďovú vodu z altánku, ktorou deti polievajú zeleninu a bylinky vysadené vo vyvýšených záhonoch.

Areál školy je 24 hodín denne otvorený pre verejnosť, preto plánujeme postupne osádzať ďalšie lavičky. Už teraz na ihrisko chodia mladší aj starší ľudia športovať, pomedzi stromy sa prechádzajú či pod nimi sedávajú seniori a seniorky. Vysadené stromy už o pár rokov poskytnú viac tieňa, budú znižovať teplotu okolia a zadržiavať v zemi vodu. Obrovský vonkajší priestor školy ponúka skvelé možnosti na budovanie zákutí a vysádzanie ďalších rastlín v kombinácii s prvkami, ktoré mu dodajú komunitný charakter. Dáva nám totiž zmysel bojovať proti klimatickej kríze práve v rámci svojej lokality konkrétnymi činmi.

Postupne plánujeme dobudovávať ďalšie prvky tak, aby bol priestor zaujímavý pre všetky vekové kategórie a aby v ňom mali svoj priestor aj hmyz, vtáky a drobné živočíchy. Pretože aj uprostred sídliska môžeme mať kus prírody.  

FaLang translation system by Faboba