Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

To, čo robíme s citom pre prírodu, robíme vlastne pre seba...

 

 

Keď som ekológom, znamená to, že som citlivý a či rozumný?

Oboje. Pretože byť EKO, teda priateľský, citlivý k prírode, okoliu a sebe je prirodzene v nás. Keď si to premyslíme do dôsledkov, robíme to vlastne pre seba.

 

Môžeme si vyskúšať pozorovať samých seba. Sledujme jeden deň, čo všetko potrebujeme a spotrebujeme, kupujeme, používame, vyhadzujeme. Večer si spíšme zoznam použitých vecí za deň a skúsme ku každej napísať, či sme ju naozaj potrebovali, či nemala zbytočné obaly, ktoré išli hneď do koša, či sme ju nemohli nahradiť niečím, čo už máme my alebo niekto iný.

 

Stačí, keď sa zamyslíme nad pojmom 3R, ktorý je veľmi dobrou pomôckou EKO-správania:

  1. REDUCE – redukcia, zníženie. Znamená to, že kupujeme to, čo naozaj potrebujeme a používame veci dovtedy, kým neskončí ich životnosť, aby sme zabránili vzniku zbytočných odpadov.
  2. REUSE – opakované používanie. Teda pri kúpe uprednostníme také produkty, ktoré môžeme viackrát použiť, vyhýbame sa jednorazovým.
  3. RECYCLE – recyklácia, znovupoužitie. Ak nám vec doslúži, nevyhodíme ju do komunálneho odpadu, ale premyslíme, či ju, alebo jej časť, ešte niekto môže použiť. Ak to nie je možné, vec hodíme do nádoby na separovaný zber odpadu.

Príklad ako uplatniť 3R v každodennom živote: kúpim si minerálku v plastovej fľaši. Po vypití minerálky si fľašu ponechám a opakovane používam (dopĺňam si vodu z vodovodu, ktorá je vysoko kvalitná a zdraviu prospešná, dovolím si tvrdiť, že je to to najzdravšie, čo môžeme do seba nalievať). Opakovaným používaním fľaše - REUSE, šetrím materiál na výrobu plastovej fľaše, teda míňajúcu sa ropu. Keď sa fľaša stane nepoužiteľnou, môžem z nej niečo vyrobiť (videla som už aj efektné šperky a tienidlá na lampy) a ak nič lepšie nevymyslím, dám ju do kontajnera na separovaný odpad – plasty. To bude RECYCLE.

 

Tu sme však vynechali úplný základ princípu 3R, teda bod č. 1 – REDUCE, keby by sme si minerálku v plastovej fľaši nekúpili, ale mali nápoj v sklenenej fľaši, prípadne kovovej či plastovej termoske.

 

Ekológia je široká téma a ja by som sa jej rada venovala pravidelne. Mám pripravené viaceré témy, ale budem veľmi rada, ak budete posielať svoje otázky a pripomienky, na ktoré budem odpovedať a podľa ktorých môžem zvoliť tému najbližšieho AKO? EKO!

 

Takže ako? Radšej eko!

 

Andrea Tóthová

andrea.tothova@narnia.sk

 

P.S.1: Budem rada, ak sa pripojíte svojimi návrhmi, nápadmi a pripomienkami. Pokiaľ ste registrovaný na Facebooku, môžete sa zapojiť do diskusie TU.

 

P.S.: Témy, ktoré ponúkam a plánujem spracovať sú: konzum a dobrovoľná skromnosť, voda, strava, odpady a správne separovanie, obaly, ekoznačky, ekokancelária - zelené nakupovanie, vzduch, energie, cestovanie a doprava, kozmetika, zeleň a ochrana prírody, hlboká ekológia.

Ale budem veľmi rada, ak my aj vy napíšete, čo vás zaujíma a čomu sa mám venovať.

FaLang translation system by Faboba