Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

Naša škola sa zapojila do prestížnej celoeurópskej aktivity CleanAir@School pod Európskou environmentálnou agentúrou. Projekt nazvaný CleanAir@School má za cieľ zistiť mieru znečistenia a vplyv na zdravie žiakov.

 

CleanAir@School je iniciatíva (kampaň) Európskej environmentálnej agentúry (ďalej len EEA) zameraná na kvalitu ovzdušia v školách do ktorej sa aktívne zapojilo i Ministerstvo životného prostredia SR.

Uvedená občiansko - vedecká monitorovacia kampaň sa realizuje v rámci celej Európskej únie. Do kampane sú zapojené vybrané základné školy a cieľom je prehĺbiť informovanosť detí a rodičov o kvalite ovzdušia, a upozorniť na zdravotné riziká spojenéso znečistením ovzdušia v okolí škôl.

Zároveň sa zameriava na prehĺbenie informovanosti o hlavných látkach, ktoré znečisťujú ovzdušie (oxid dusičitý - NO2) v okolí škôl. Samotné monitorovanie znečistenia, ktoré v rámci projektu prebieha, a následne vyhodnocovanie získaných dát, tak poskytujú príležitosť na širšiu diskusiu a podporu enviro-vzdelávania žiakov.

 

Pred našou školou CZŠ Narnia, v škole a na ihrisku sú inštalované merače oxidu dusičitého (NO2) - senzory (difúzne trubice). Inštalácia meračov je naplánovaná v termíne od 18/11/2019 – 18/12/2019 tak, aby bol zabezpečený 1 mesačný zber dát. Zároveň sme poslali rodičom školy výzvu, aby sa zapojili prostredníctvom vyplnenia krátkeho DOTAZNÍKU.

 

Projekt poskytuje školám príležitosť pozitívne sa zviditeľniť v celoeurópskom meradle
a pomáha zvyšovať povedomie a osvetu o kvalite ovzdušia priamou participáciou žiakov a rodičov a  zároveň prispievať k ochrane kvality ovzdušia miestnych spoločenstiev.

Týmto spôsobom môže taktiež výrazne napomôcť k podpore využívania ekologických foriem dopravy žiakov do škôl.

 

link na web stránku projektu: https://epa-citizen-science.discomap.eea.europa.eu/

informačné video k projektu: https://youtu.be/Io1Juqf8qz4

 

EEA článok k iniciatíve – máj 2019:

https://www.eea.europa.eu/highlights/new-initiative-to-measure-outdoor

 

CleanAirSchool 2

FaLang translation system by Faboba