Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

 Marec mesiac knihy

 

      Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. Kniha najväčší priateľ človeka od vynálezu kníhtlače patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých.
J.A. Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“

      Mesiac marec, nám všetkým je od školských čias v pamäti zapísaný ako mesiac knihy. S knihami sa oddávna stretávame v kníhkupectvách, knižniciach a viacerí máme aj domáce knižné zbierky. Občas si knihu vypožičiame aj od svojich známych. To a ešte viac nás čaká tento mesiac v marcových kluboch.


      V klube Knihomoľ sa naplno budeme venovať knihe. Motivujeme deti k čítaniu. Každý si slobodne vyberie, prinesie, porozpráva obsah o svojej prečítanej knihe. Okrem toho si povieme zaujímavosti, prečo práve marec je Mesiac knihy. Pripomíname si ho od roku 1955 práve preto, lebo v tomto mesiaci sa narodil a zomrel Matej Hrabenda, významný buditeľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry.
Naše talenty z oblasti písania a ilustrácií si budeme objavovať, prezentovať v Klube amatérov. Spolu sa pohráme so slovom, vymyslíme príbehy, nakreslíme obrázok...Rozvíjame tak u deti nielen výtvarnú predstavivosť, ale aj komunikáciu. Súčasťou bude vytvorenie záložiek do knihy aj vytvorenie vlastnej knihy- napr. repolera, komixu na tému: Kniha je môj priateľ. Okrem toho súčasťou bude jarná výzdoba triedy.
S jarou prichádza aj čas, keď prebudíme náš domov, našu triedu, naše okolie z dlhého zimného spánku a doprajeme mu dôkladné upratovanie. V Klube priateľov čistoty sa budeme venovať upratovaniu našej triedy aj okolia. Pozornosť venujeme ochrane životného prostredia, vody a zdravej výžive. Pri práci sa učíme využívať encyklopédiu aj internet. Čakajú nás projekty: Triedna brigáda, Otec rok, Potravinová pyramída, a Vodné toky v okolí.
Je zvykom, že sa prvý pozdraví muž žene, mladší staršiemu, ale mladšia žena prvá pozdraví staršieho muža. Ľudia si podávajú ruky pri predstavovaní, pri stretnutí, pri gratulácií...ruku podáva žena mužovi, starší mladšiemu...To a ešte viac sa dozvieme v Klube spoločenskej etikety. Spolu s deťmi si objasníme základné stravovacie návyky a klub si spestríme aj projektom: Moje obľúbené jedlo.
Jar klope na dvere a naše telo pociťuje únavu. Jarnej únavy sa zbavíme pobytom na čerstvom vzduchu v klube Pobybom k relaxu. Okrem kolektívnych, zábavných hier, pozornosť sústredíme na postreh, rýchlosť a obratnosť. Deti motivujeme a povzbudzujeme k hre a k pohybu. Vybíjaná a prehadzovaná nás tento mesiac čaká, kolobežky k tomu a zábava je zaručená dáka.
Tešíme sa na slnko a jeho prvé jarné lúče v našom Rest time.

FaLang translation system by Faboba