Prihlásiť

Prihlásenie k vášmu kontu

Uživateľ *
Heslo *
Pamätaj si ma

 O tolerancii


Štvrtáci v tomto školskom roku žijú veľkou projektovou témou Inakosť – Kam zmizli susedia?
S rozmanitosťou sa stretávame v našich životoch každý deň. Ako prijať rozdielnosť v národnostiach, náboženstve, obliekaní, gastronómii či ďalších súčastiach života? 

 


Štvrtáci v tomto školskom roku žijú veľkou projektovou témou Inakosť – Kam zmizli susedia?
S rozmanitosťou sa stretávame v našich životoch každý deň. Ako prijať rozdielnosť v národnostiach, náboženstve, obliekaní, gastronómii či ďalších súčastiach života? Tému sme odštartovali besedou s Vladom Dolinayom (bývalým učiteľom na gymnáziu C.S.Lewisa) o menšinách žijúcich na Slovensku ako aj slovenskej menšine žijúcej za hranicami našej krajiny. Predchádzali tomu triedne diskusie o tolerancii. Deti vyrábali strom tolerancie, stvárňovali sochy súvisiace s toleranciou voči dôchodcom, nezamestnaným, bezdomovcom a pod., spoločne spisovali svoje myšlienky. Besedu otvorila svojim tancom „Shalom“ Majka Fabryová, učiteľka 4.B. Vlado Dolinay nám priblížil život Slovákov žijúcich v iných štátoch, ktorých predkovia sa ocitli mimo Slovenska po rozpade Rakúsko-Uhorska a formovaní nových štátov a ich hraníc. Deti mali možnosť aj ochutnať jedlá maďarskej, rumunskej a vojvodinskej kuchyne.

 

Spomenuli sme si aj na príbeh Zahri Sadiki, ktorá musela so svojou rodinou opustiť Afganistan a ich novým domovom sa stala naša krajina. Besedu uzatvoril životný príbeh Slováka Michala Bosáka, ktorý odišiel do sveta s jedným dolárom, pričom aj ten mu ukradli a nakoniec sa stal v USA uznávaným bankárom. Jeho podpis je dokonca na americkej 10 – dolárovej bankovke z roku 1907.

Nech sa všetko medzi vami deje v láske.
1.lsit Korinťanom

 

Fotografie:

https://goo.gl/photos/mYkE8njiFkPUf2tg6 

FaLang translation system by Faboba